Rospuda - spływy jedniodnioweSwoim pięknem i dzikością przyciąga turystów od wielu lat, charakteryzuje ją momentami rwący nurt i spora ilość przeszkód. Szlak Rospudy doskonale ukazuje kajakarzom niezwykły urok terenu pojezierza zachodnio-suwalskiego. Długość szlaku określana jest na ok. 68km, lecz w okresie letnim rozpoczęcie spływu możliwe jest tylko z jeziora Garbaś ze względu na niski stan wody. Trasa rzeki przebiega przez liczne jeziora o charakterze rynnowym, lasy oraz obszary polne. Swą dzikość zawdzięcza mało rozwiniętemu przemysłowi na obszarze w pobliżu rzeki i zachowanej formie polodowcowej.Etap 1

Jezioro Garbaś - Małe Raczki - 23km

Rozpoczynamy wypływając z jeziora Garbaś w miejscowości Matłak. Pokonujemy odcinek rzeki mijając liczne powalone drzewa, niskie mostki, które uatrakcyjniają nam przeprawę. Szybki nurt i znaczna głębokość są charakterystyczne dla tego odcinka rzeki. Przepływamy przez malownicze jezioro Głębokie, gdzie podziwiać możemy krajobraz polodowcowy ukształtowany przed tysiącami lat. Po niedługim czasie dopływamy do miejsca, gdzie znajdują się bunkry z czasów II wojny światowej. Kontynuując płynięcie konieczne jest przeniesienie kajaków. Dopływamy do jeziora Okrągłe, gdzie trzymając się prawej strony wpływamy do jeziora Bolesty. Dalej szlak prowadzi nas do Małych Raczek, gdzie kończymy pierwszy etap rzeki.

Etap 2

Małe Raczki - uroczysko Święte Miejsce - 12km

Na tym etapie płyniemy wyłącznie rzeką, która pod koniec odcinka zwęża się i zdecydowanie wypłyca. Krajobraz jest dziki i leśny. Występują liczne głazy i wystające kamienie, które należy unikać, by nie uszkodzić kajaka. Na szlaku mijamy pałac Paca w Dowspudzie(kompleks warty zwiedzenia w ramach przystanku w trakcie spływu, również występuje możliwość zrobienia zakupów w miejscowości Raczki) i dopływamy do miejscowości Jaśki. Tu szlak prowadzi nas już przez Puszczę Augustowską, dopływamy do uroczyska kończącego drugi etap szlaku Rospudy.

Kontakt

Proszę skorzystać z formularza

Treść wiadomości   
Imię i nazwisko
Twój e-mail
   

Akajak - Maciej Twerdochlib


ul. Noniewicza 77
16-400 Suwałki

Tel. +48 504 065 610
Tel. +48 87 566 20 97
e-mail: biuro@akajak.pl

Nr. konta: Credit Agrecole IBAN:
79 1940 1076 4559 3781 0000 0000
Swith: RCBWPLPW Bic: LUBWPLPR